Tento scriptovací jazyk měl původně sloužit jako doplněk do internetových stránek. Měl zajistit jejich dynamiku a rozpohybovat stránku různými pohyblivými prvky.

V minulých letech se však stal nedílnou součásti většiny stránek, protože pomocí než můžete vytvářet dobře vypadající fotogalerie, dynamická menu i speciální efekty, které Vám žádný jiný jazyk neumožní. Od tohoto jazyku jsou odvozeny také další scriptovací jazyky jako je AJAX, framework JQuery atd.

Jazyk může být zapisován několika styly. Může to být buď přímo do samotného souboru spolu s HTML kódem, nebo jej lze připojit k webové stránce jako externí soubor.

Výhody a nevýhody

Mezi velkou výhodu patří fakt, že tento jazyk není omezen operačním systémem a lze jej tedy spustit na jakémkoliv systému jako např. Windows, Linux, Unix a další. 

Další výhodou je to, že se jedná o jazyk, který se zpracovává na straně klienta a nezatěžuje tak webhostingový server, na němž je web uložen. Na druhou stranu to může být i nevýhodou a to v případě, že si uživatel v prohlížeči JavaScript vypne. Může tak dojít například k tomu, že se nedostane k některým možnostem webu.