Webhosting je služba, která funguje na základě pronajímání cizího serveru. Konkrétně si pronajmete menší prostor na disku serveru a na něm máte uloženy soubory Vaší webové stránky.

Webovou stránku lze tedy provozovat na svém notebooku, kancelářském PC nebo tabletu.

Použití

Nejdůležitějším prvkem, jež musí server splňovat je to, že musí být neustále spuštěn a musí mít dostatečný výpočetní výkon pro zpracovávání skriptů a požadavků, jež uživatelé zadávají. Neméně důležitá je i rychlost internetového připojení kvůli rychlé komunikaci.

Toto všechno splňují výkonné servery, jež jsou umísťovány do obřích místností, hal či celých budov s potřebným chlazením, připojením a potřebnou obsluhou. K souborům na serveru se přistupuje obvykle pomocí klientů, pracujících na FTP protokolu.

V reálu by byla hloupost používat jeden server pro jednu webovou stránku, jelikož by jeden web nevyužil celou kapacitu počítače. Většinou to tedy funguje tak, že je za určitý poplatek zákazníkovi pronajmuta část serveru a na jednom serveru tedy poté běží několik webových stránek. Tyto weby o sobě navzájem nijak "neví" a nemohou se ovlivňovat. Jediné co mají společně je výkon serveru.