Internetové vyhledávače jsou aplikace, které slouží k vyhledávání relevantních informací na internetu. Vyhledávačům jsou podobné katalogy, ve kterých lze také vyhledávat.

Ve vyhledávačích nemusíme vyhledávat jen texty, ale v dnešní době již i obrázky či jiné mediální soubory. Vyhledávače většinou provádějí tzv. fulltextové vyhledávání.

Použití

Uživatel zadá do vyhledávacího pole klíčové slovo nebo frázi. Klikne na tlačítko vyhledat a vyhledávač po prohledání databáze zobrazí relevantní výsledky v podobě odkazů. Co se vyhledávání týče, vyhledávání je rozdílné oproti vyhledávání v katalozích. V katalozích se prohledávají uložené záznamy, které někdo nechal do katalogu vložit. Vyhledávače oproti tomu mají automatické roboty, kteří procházejí všechny internetové stránky a ukládají je do tzv. indexu. Tato metoda se nazývá indexace.

U vyhledávačů je velice důležité, v jakém pořadí jsou výsledky vypisovány. Čím výše je umístěn odkaz, tím spíše se na Vaše stránky dostane návštěvník. Na umístění stránek ve vyhledávačích působí řada faktorů (on-page a off-page faktory). Stránky jsou na základě těchto faktorů neustále hodnoceny a na základě toho jim vyhledávač přiřazuje určitou hodnotu. Nejdůležitější na umístění odkazů ve vyhledávačích je mít kvalitně provedenou optimalizaci pro vyhledávače (SEO).