Jak funguje doménový koš?

Doménový koš je funkce nebo přesněji speciální e-mailová schránka, která zajišťuje doručení zpráv zaslaných na neexistující adresy v rámci vaší

domény. To znamená, že v podstatě všechny zprávy zaslané na neexistující e-mailové schránky jsou doručeny do jedné ze schránek, kterou si určíte právě jako doménový koš. V praxi tedy můžete mít svoji hlavní schránku Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., která zároveň slouží jako doménový koš a do ní chodí i e-maily zaslané na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. i přes to, že schránka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. není přímo vytvořená.

Tato funkce může být užitečná v případě, že například nepotřebujete nebo nechcete definovat jednotlivé schránky, ale chcete mít jen jednu, kde budete přijímat všechny e-maily. Typicky, pokud schránku spravuje jedna osoba, ale z organizačního hlediska má v rámci domény více adres (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., apod.) , je doménový koš jedno z řešení. Zároveň může být optimální, pokud je šance, že odesílatel udělá překlep v adrese, kam vám zprávu zasílá, což je případ hůře zapamatovatelných e-mailových schránek. Standardně by měl obdržet nedoručenku, ale z té někdy nemusí být na první pohled patrné, že adresa, kam chtěl e-mail poslat, neexistuje a hlavně odesílatelé takové e-maily často ignorují. S doménovým košem pak tyto špatně zaslané e-maily můžete vybírat a tím pádem se „neztratí“.

Rizika používání doménového (emailového) koše

Pokud využíváte u některé ze svých schránek funkci doménového koše, může na tuto schránku být vedený tzv. "spam attack", tj. Váš doménový koš je zahlcený zprávami o nedoručení spamů údajně odeslaných z Vašich schránek.

Tato situace je způsobena tím, že nějaký spammer odesílá velké množství spamů, a jako jejich odesílatele podvrhává názvy schránek na Vaší doméně. Protože adresy příjemce nejčastěji bývají automaticky generované, většina cílových schránek neexistuje. Při pokusu o jejich doručení je pak zpětně zasíláno chybově hlášení na email, který je uveden jako odesílatel - tedy na Vaší adresu. Tomuto podvodnému rozesílání je v podstatě nemožné zabránit, situace se dá velice dobře přirovnat k běžné poště, kdy je na obálku jako odesílatele možné napsat libovolnou adresu.

Jelikož je jako odesílatel těchto zpráv většinou uvedena neexistující schránka na Vaší doméně, jsou všechny tyto nedoručenky zasílany do schránky, která je nastavena jako tzv. doménový koš. Jediné řešení této situace je nastavení doménového koše zrušit. Poté Vám budou doručovány emaily zaslané pouze na existující adresy, nedoručenky již však nikoli.