Jde o zkratku anglického názvu Asynchronous JavaScript and XML. Tato technologie umožňuje zvýšit rychlost operací na stránce a to tak, že obchází nutnost znovunačtení stránky pro provedení zvolené operace.
Toho je dosaženo tak, že se odešlou data na server na pozadí. Následně dojde ke změně pouze na určité části stránky - nemusí se tedy znovu načítat celá HTML stránka.
Pro příklad: Pokud například uživatel klikne na tlačítko pro udělení hlasu v anketě, celá stránka se musí znovu načíst ze serveru, třebaže se na ní jen například aktualizují výsledky hlasování a veškerý zbytek obsahu zůstává stejný. Prostřednictvím AJAXu proběhne odeslání hlasu uživatele na pozadí, server zašle jen ty části stránky, které se změnily, a jen tyto části se uživateli na stránce aktualizují a překreslí.
Využití:
Největšího významu nabyl AJAX hlavně díky společnosti Google, jež jej začala využívat ve svých aplikacích (Gmail, Google Maps či Google Docs atd.). Co se využití týče, lze jej aplikovat například na různé našeptávače, internetové mapy, on-line diskuze, filtry či stránkování u eshopů a dalších aplikací.
Výhody a nevýhody
Jednou velkou nevýhodou této technologie je potřeba moderního webového prohlížeče, jež disponuje plnou podporou JavaScriptu.
Bez použití AJAXu by se Vám po kliknutí na odkaz znovu načetla celá stránka a probliknula by, přičemž Vy byste čekali než se stránka načte. Při použití AJAXu si s největší pravděpodobností ani nevšimnete, že se stránka zaktualizovala a změnila se např.i adresa.