Aby mohl být redakční systém, eshop nebo jakékoliv pokročilejší webové stránky vůbec spuštěny, je potřeba mít databázový a webový server (webhosting). Vždy se jedná o počítač nebo program, který umí pracovat s nejrůznějšími druhy skriptů a požadavků. Pro naše potřeby je důležité především to, aby uměl server zpracovávat PHP skripty, uměl zpracovávat HTTP požadavky a pracovat s jazykem SQL.

Nejčastěji se k provozování webového serveru využívá software Apache a to především díky jeho univerzálnosti při provozu na různých platformách. Je zde podpora pro Windows, Linux i Unix.

Nejpoužívanější databází pro provoz s webovými aplikacemi je MySQL a k ukládání dat redakčního systému bude i vzhledem k bezpečnosti a integritě vhodnou volbou pro většinu webových aplikací.
Pro správu databáze je navíc nejčastěji používána aplikace umožňující pracovat s tabulkami a datyve zjednodušené formě. Tato aplikace se nazývá phpMyAdmin a naleznete ji u na našem hostingu.

Od samotné administrace vašich webových stránek se tato administrace liší především tím, že se v ní nastavuje běh samotných služeb na pozadí. Tedy abyste mohli nahrát váš web na webhosting a byl "viditelný" i pro širokou veřejnost, musí být nejprve vše správně nastaveno.

Sled kroků pro správnou funkcionalitu, abyste mohli vůbec začít provozovat web pro veřejnost je následující (vše potřebné se dozvíte dále v tomto článku, body slouží pouze pro představu):

  • správně nastavené DNS záznamy
  • mít vytvořenou databázi
  • mít vytvořený FTP účet
    • teprve v tomto kroku můžete nahrát na FTP soubory vašeho webu
  • pokud navíc chcete používat vlastní emailové schránky, musíte si je vytvořit v admin panelu webhostingu

Po zřízení webhostingu obdržíte několik přístupových údajů pro přístup a správu k jednotlivým součástem balíku služeb, jejichž jednoduché shrnutí si dovolíme s odkazy do příslušných kategorií představit ve zbytku článku.

V této fázi vás upozorníme, že většina uživatelů má od nás vše nastaveno díky tomu, že má od nás webové stránky, proto většinu zajímá nastavení emailů. Pokud je tomu tak i u Vás, můžete přejít rovnou ke kroku 2.

1. FTP a FTPS

Pro přístup k souborům ve vašem webhostingu využívejte protokol FTP. Doporučujeme využít jeho šifrovanou variantu FTPS (SSL), což by měla většina slušných FTP klientů podporovat. Konkrétně je možné využít explicitní SSL (FTPES), kdy se FTP klient spojí na port 21 a poté se přepne do šifrovaného Režimu. Implicitní SSL přímým spojením na port 990 není možné.

Soubory, které mají být veřejně přístupné, nahrávejte do podadresáře web.

FTP přístup je funkční ihned po zřízení webhostingu a hned můžete soubory nahrávat, není potřeba čekat na nasměrování domény v DNS.

Po skončení práce s FTP účtem jej doporučujeme zamknout, před jeho dalším používáním si jej zase odemknete.

Článek pojednávající o nastavení nového FTP účtu naleznete pod názvem Jak vytvořit FTP účet a spravovat soubory.

2. E-maily

Ke každému webhostingu získáváte e-mailové schránky. Tedy možnost jejich vytvoření.

Schránky se spravují (vytváří, mění nastavení ruší) v admin panelu. Více v článku Vytvoření nového emailového účtu.

Rozhraní pro práci s konkrétní schránkou (nastavení, odesílání a čtení pošty) - Webový emailový klient

Pro příjem e-mailů do vašeho poštovním programu je možné použít protokoly POP3 a IMAP, pro odesílání můžete využívat náš SMTP server. Doporučujeme využít jejich šifrovanou variantu POP3S, IMAPS a SMTPS. Tyto emailové programy a návod na jejich nastavení naleznete v článcích Nastavení emailu v Microsoft Outlook a Nastavení emailu v Mozilla Thunderbird.

Konkrétní adresy POP3, IMAP a SMTP serverů pro váš webhosting se dozvíte v příslušných výše zmíněných článcích.

3. Nastavení DNS

Jestliže u domény, k níž jste si nechali zřídit webhosting, používáte naše DNS servery, postaráme se o správné nastavení my.

Jestliže naše DNS nevyužíváte, je potřeba pro využívání webhostingu nastavit potřebné A záznamy pro web a MX záznamy pro e-maily. Konkrétní nastavení naleznete v článku DNS / DNS záznamy.

Pokud např. přecházíte s webhostingem od jiné společnosti k nám a chcete si nejprve váš web nahrát, připravit a otestovat předtím, než provedete změnu v DNS, je váš web ihned po zřízení přístupný přes speciální URL adresu, jejíž konkrétní podobu vám sdělíme poté, co nás kontaktujete.

4. Databáze

K webhostingu si můžete zřídit libovolné množství MySQL databází. Učinit tak můžete v admin panelu. 

S nastavením, vytvořením a správou databáze vám pomůže článek Jak vstoupit do databáze.

5. PHP

Na webhostingu je k dispozici PHP ve verzi 5.3 a ve výchozím nastavení 5.4.

Více informací o volbě a nastavení PHP naleznete v článku Výběr verze PHP.